Barış Kılıç: Hayat Hayallerimizi Erteleyecek Kadar Uzun Değil

03.08.2015

“Türkiye’de insanların kendilerini özgür hissetmesi isteğimdir. Öpüşmek ayıp değildir, bu bir sevgi gösterisidir” diyor oyuncu Barış Kılıç.

 • Filmde başkahraman hayata küsmüş, yaşamından kaçıyor, fakat gittiği yerde aşkla karşılaşıyor.
 • Zaten filmimizin ana konusu – hayat insanın peşini hiçbir zaman bırakmıyor ta ki ölene kadar. Siz istediğiniz kadar hayattan kaçınız, istediğiniz kadar bulunduğunuz şehri değiştirin, işinizi değiştirin, her şeyinizi değiştirin, ama hayat sizden almak istediğini her zaman alır. Bu filmde de, mesleğine ve hayatına kısmen küsmüş, yaşama sevincini kaybetmek üzereyken baş kahramanın hayat yoluna hiç beklemediği bir kız çıkıyor, ve bu adam bu kıza deliler gibi aşık oluyor. Ve hayatın en kötü günlerini yaşadığını düşünürken en güzel günlerini yaşamaya başlıyor.
 • Kendimizi dinlemek ve hayattan kaçmamak mı lazım?
 • Aynen öyle diyorum! Ve hayatın size getireceği güzel sürprizlere açık olmak lazım. Hazırlıklı olmak lazım ki, gelen güzel sürprizleri yaşayabilesiniz. Ve asla umudunu kaybetme! En kötü olduğun anda bile hayat sana mutlaka bir güdüzlük atacaktır.
 • Özel hayatınızda bunu başarıyor musunuz?
 • Çoğunlukta belki yapıyorum. Belki bir beş sene öncesine kadar hala o karmaşanın içerisinde zaman zaman ben de kendimi kaybettiğim dönemler de oldu, ama son zamanlarda artık nelerden haşlanıyorsam, hayatta neyi yapmak istiyorsam, onu yapmaya gayret ediyorum. Çünkü hayat hayallerimizi erteleyecek kadar uzun değil.
 • Bulgar filmi izlediğiniz var mı?
 • Dürüstçe söylemem gerekiyorsa, hiç Bulgar sineması izleyemedim. Ama burada çok filmin çekildiğini biliyorum. Burası bir Hollywood oldu ve bir sürü yabancı yapımcılar Bulgaristan’ı film çekmek için tercih ediyorlar. Gerek doğal güzellikleri, gerekse yapılmış olan platosu, gerçekten dünyada Bulgaristan için de büyük bir fırsat, kendi sinemasını tanıtmak için de bence bir fırsattır.


 • Bulgaristan’da bir olay olduğu zaman oyuncular tolumu destekliyor. Türkiye’deki oyuncular da aynen onlar da destekliyor toplumu. Türkiye’de yeni hükümet beklenmektedir. Sizin beklentiniz ne?
 • Evet. Bizim hükümetten beklentimiz, insanların rahat bırakılması, özgür bırakılması ve insanların istediği gibi eserlerini, filmlerini, yapımlarını yapıp insanlara kavuşturabilmesi. İyi filmler, iyi eserler yapılırsa, insanlar bunlardan olumlu yönde etkilenip belki de burnunun önünde göremedikleri gerçekleri görmesini sağlarlar insanlara. Eğer bunları yasaklarsanız, hiçbir zaman insanların gerçeklerle yüzleşmesine hükümet olarak izin vermemiş olursunuz. Bu da, bir hükümetin, halkına, toplumuna yapabileceği en büyük kötülüktür.
 • Her hangi bir değişiklik bekliyor musunuz?
 • Ben mevcut hükümetin ya da bundan sonra kurulacak hükümetin bu konuda maksimum anlayış göstermesini bekliyorum. Ve şunu unutmasınlar - yasaklar her zaman daha büyük sorunlar doğurur. Su akar yolunu bulur. Bunu siz engelleyemezsiniz.

Etkileyicidir. Yani biz de insanız. Hayatta hep küçüklükten beri çevremizde gördüklerimizle, insan ilişkimizle bir birey oluyoruz. Eğer iki insanın öpüşmesini halka göstermeyi ayıp diyorsanız, bu insanın hayata bakış açısını, bu insanın insanlarla iletişimini engelliyorsunuz demek. Öpüşmek ayıp değildir, bu bir sevgi gösterisidir.

Umarım insanların çoğu bu filmden ders alacaktır.

 

Iskra Mileva

Tercüman: Alina KarahanovaYorum