Galip Gültekin: Hayatı Sevmektir Esasında Aşk

01.08.2015

“Seni Seviyorum Adamım” filmi, Türk sinemasının hassas duygularla dolu olduğu çocukluk dönemimin devamıdır.

 

  • Galip Bey, “Seni Seviyorum Adamım” filmindeki hikaye nasıl doğdu?
  • Bu filmin fikri benim çocukluğumdaki Türkiye sinemasının bir devamıdır. Türk sineması, duyguları çok yüksek, naif aşk filmleri üreten bir sinemaydı. Yüz yıl önce başlayan ve otuz yıl önce de verimsiz olan bir döneme girmişti. Yeşil Çam Sineması aşk filmleri üzerinde çok büyük bir dönem geçirdi. Hollywood Türkiye’de Yeşil Çam olarak geçiyor. Biz de o nostaljiyi ve o duyguları yeni dönemde böyle bir aktarma yapmak istedik. O filmlerde de genelde şu tür şeyler var: hayata küsmüş bir erkek (başoyuncu Barış Kılıç) ve bir takım sorunları olan bir genç kız. Bu tür sinemada bazen o kız fakirdir. Bazen o kızın sağlık sorunları var ve bu genç adam ona aşık olur. Ve bu genç adamın da hayata küskünlüğü, ona aşkıyla birlikte yeniden hayata sarılmasını sağlar. Biz de o dönemden alıp bunu, yeni dönemdeki insanların yaşamında yeni versiyonunu yapmış olduk.


Her insan hayatında bir aşk olacak, bu aşk her zaman bir kadın değildir. Bu bir sanatsal olarak bir resme karşı da aşk olabilir, doğaya karşı da aşk olabilir, hayatı sevmektir esasında aşk. Hayatta beklentilerimiz bittiği zaman, esasında biz o zaman hayata küseriz, bir kenara çekilir hüzünlü hayat yaşamaya başlarız. Genelde aşk hikayelerinde, zaten insanlar normal hayatlarına devam ederken karşılaştıkları duygularla insan olduklarını o zaman fark ederler. Çünkü bir şeye sarılmanız gerekiyor hayatta. Ona sarılmadığınız zaman hayat sizin için çok anlamlı olmamaya başlıyor.

  • Hayatta olmamız, “yaşıyoruz” anlamına gelmiyor?
  • Evet. Ve biz bu filmde, insanın bir aşkla yeniden hayata sarılmasını, yeniden can kazanmasını da anlatıyoruz. Filmimizin sonunu söylememeyim. Bence insanların sinemada kendi hayatlarını yeniden bir gözden geçirmesine imkân veriyor. Sık sık insanların film izlemesi lazım.

Iskra Mileva

Tercüman: Alina Karahanova
Yorum