Zornitsa Popgançeva: Düşündüren mevzular, bizleri daha iyi insanlar kılıyor

07.05.2019

- Bulgaristan’da kültür faaliyetlerinde bulunmak kolay mıdır?

 

- Bulgaristan’da kolay diye bir şey yok fakat ABD ve Türkiye ile kıyasladığımızda buradaki nüfus daha az olup insanlar birbirlerini daha kolay buluyorlar ve iyi niyet olduğu sürece ki bu başarının vazgeçilmez bir şartıdır birbirlerine daha hızlı ve etkili bir şekilde yardımcı olabiliyorlar. Kanımca insanları geldikleri ülkelere göre yargılamak doğru değildir. Elimden geldiğince insanları, yaşadıkları çevreye, irtibatta oldukları insanlara, okudukları kitaplara, televizyonu ne amaçla kullandıklarına göre değerlendirmeye çalışırım. Bulgarların pek fazla yardımsever olmadıkları önyargısı mevcuttur. Fakat benim çevremdeki insanlar böyle değildir ve kesinlikle genelleme yapmak doğru değildir.

 

- Bulgar sinema sektörüne yeterince yatırım yapılıyor mu?

 

- Hayır. Asıl düzeltilmesi gereken mekanizmalardır fakat ne yazık ki toplumun belirli tabakaları, bahsettiğim mekanizmaların aslında ne kadar mühim olduğunu anlayabilecek kültüre bile sahip değiller.

 

- “Tahmin” filminde başrolde Kreşimir Mikiç, “Dünya büyüktür ve kurtuluş her kapının ardında bekliyor” filminde ise başrolde Sırp oyuncu Miki Manoyloviç var. Uygulanan tatktik Bulgar sineması adına yararlı mıdır?

 

- Sanırım evet, fakat herhangi bir oyuncu seçiminde bu tek neden olmamalı.

 

- “Pod prikritie” 4 (Gizli işler) filminde oyuncular Türkçe bile konuşuyor. Bu, filmin yurtdışında da izlenmesine yol açar mı sizce?

 

- Sanırım evet.

 

- “Tahmin” isimli filminizin çekimleri Türkiye’de yapıldı. Oradaki güzel yerlere sizi kim yönlendirdi?

 

- Filmim, Türkiye’de çekilmedi. Öyle bir planımız olmasına rağmen gerçekleşmedi. Çekimlerin, sörf yaptığım Gökçeada’da olmasını isterdim fakat sınır bölgesi olduğundan öyle bir fırsatımız olmadı.

 

- Bulgaristan’ın doğal güzelliklerini korumak mümkün mü?

 

- Yapı ruhsatı olmayan mevcut binaların yıkımı da dahil edildiği radikal önlemler çerçevesinde doğayı korumak tabii ki de mümkün. Siyasetçiler, şahsi çıkarları bir kenara bırakıp Bulgaristan’ın kendisine gereken değeri vermeliler. Çok fazla mı istiyoruz?

 

- Doğa, değerler, tarih, arkadaşlar... Kendimizi ucuza mı satıyoruz?

 

- Hem de çok!

 

- Kim veya ne hakkında fim ya da oyun yapmak istersiniz? Zevkle yapacağınız iş nedir?

 

- Bizleri düşündüren mevzular, bizleri daha iyi insanlar kılıyor. Bazılarına göre bu sözler çok romantik ve zamanı geçmiş olarak nitelendirilebilir fakat bana göre sanatın asıl anlamı budur.

 

- En sevdiğiniz kitap hangisi? Şu anda hangi kitabı okuyorsunuz?

 

- Çok fazla favori kitabım olmasına rağmen daima seveceğim Salinger’in Franny ve Zooey kitabını örnek olarak verebilirim mesela. Şu anda henüz piyasaya sunulmamış iki kitap okuyorum ve her ikisi de oldukça ilginç. Biri, tasarımını üstlendiğim Radmila Mladenova’nın “Beyaz yatak odamız” isimli eseridir, diğeri ise  Lyusi Filipova’nın sır olarak kalmasını istediğim yeni yapıtıdır.

 

- Çektiklerinizi sırf beğendiğiniz için mi yoksa kötü günlerinizde gülümseyebilmek için mi çekiyorsunuz?

 

- Asıl nedeni bu değildir. Örneğin şu an çizdiğim resmi bile birazdan değiştireceğim için çekiyorum.

 

- Sormayı veya sadece dile getirmeyi sevdiğiniz soru hangisidir?

 

- “Ne kadar mutluyum?” ve cevabı “Çok”.

Rivva.info