O bugün 55 yaşında olacaktı.

19.03.2022

O beş yaşında CSKA klübünün buz pistine ayak basıyor. Buzun üstünde yıllar geҫirdikten sonra Katya’yla tanışıyor. Ve bugün 55 yaşında olaması gereken Sergey Grinkov ve Ekaterina Gordeeva arasındaki o güzel hikaye başlıyor. Sergey’in antrenörü Vladimir Zaharov onun ҫiftlerde yarışmasına karar verir. O zaman ilk defa 10 yaşında olan Ekaterina’yı görür. Ondan dört yaş büyük olan Sergey partneri olucak küҫük kızdan pek memnun kalmaz. Kısa bir sürede ikisi ҫok iyi uyum sağlıyor.

 

Ҫift iҫin ilk büyük başarı 1985 senesinde Dünya Gençler Şampiyonası kazanmaları, ve bir sene sonra kadın ve erkek’te bir numara olmaları. Ertesinde bir dünya ünvanı ve 1988 de Kalgari’de altın olimpiyat medalini kazanıyorlar.İkisi olimpiyat şampiyonatları arasında en genҫ ikili – Sergey 21, Katya  17  yaşında. Pistte olduğu gibi, hayatada ikisi beraber. İlk öpüşme yeni yıl akşamında gerҫekleşiyor. İkisi patenci Alexander Fadeev’in yeni villasının inşa edildiği yeri görmek iҫin davet edilmiştir. Tamamen hazır olan sadece banyo imiş (Rus banyosu). Katya’yın hatırladığına göre Sergey saunada öpüşmekten beş kilo vermiş.

 

 

 

1990 yılında Sergei ve Katia yarış kariyerini sona verip ve profesyonellere değişerek  “Buzda Yıldızlar” turnesine katılıyorlar. Yarışmacı olarak onlar Olimpiyat, 4 Dünya ve iki Avrupa şampiyonutlakarı elde etmişlerdir. 20 Nisan 1991 Katya ve Sergey bir sivil evlilik , ve bir kaç gün sonra da kilisede nikah yapıyorlar. 11 Eylül 1992 kızları Daria doğuyor. Uluslararası Paten Birliği kuralları değiştiriyor ve 1994 yılında Lillehammer Olimpiyatları'nda profesyonellere yarışmak için izin veriyor , Gordeeva ve Grinkov ikinci olimpiyat şampiyonluğunu kazanıyor.

Başarıdan sonra aile Amerikaya yerleşiyor ve orada değişik turnelere ve profesyoneller iҫin yarışmaya katılıyorlar. Sergeyin sırt ağrılarına rağmen ikili Lake Placid pistinde trajik 20 Kasım 1995 antreman yapıyorlar. Katya, Sergeyin ağrıları nedeniyle onu havaya kaldırmadığını düşünürken, buzun üstüne düşmesini duyur. Bu buzda ve hayata en mükemmel ҫift olarak görülen ikilinin son dansı. 28 yaşındaki Sergey kalp krizi geҫiriyor.

 

Eşinin ölümünden sonra Ekaterina başka bir partner istemez. Onun anısına, çok satan "Benim Sergeyim: Aşk Hikayesi"  yazar  ve daha sonra kitap Grinkov hayatı hakkında bir film haline getirilmiştir. Ekaterina başka birisine bakmak istemiyor, taaki Olimpiyat şampiyonu İlya Kulik’le tanışıncaya kadar. Onlar 2001 yılında evlendi ve bir yıl sonra kızları Elizabeth doğdu.

Rivva.infoYorum
 
Yorum yaz
 
Ile işaretli alanlar *, gerekmektedir.
Görgü ihlal Mesaj yönetici tarafından silinecektir.
Ad*
E-Posta
Kod*  
Yeni kod oluşturmak
Yorum yaz*